Karácsony története

A karácsony az egyik legnagyobb keresztény ünnep, amellyel Isten fia, Jézus születésére emlékeznek. Bár Jézus születésének időpontja nem ismert, de ettől függetlenül a karácsonyt december 25-én ünneplik világszerte. Pontosan nem tudjuk mi az oka ennek a dátumnak, talán azért, mert a Föld északi féltekén ekkor van a téli napforduló.

A Biblia leírása szerint Jézus édesanyja, Mária egy szegényes jászolban szülte meg gyermekét, mivel senki nem fogadta őt be otthonába várandósan. A napkeleti bölcsek (háromkirályok) a fényes csillag vezetésével jutnak el Jézushoz, a Messiáshoz és visznek számára ajándékokat.

Karácsony napján ünnepeljük a család, a békesség, az öröm és az otthon ünnepét. A világon rengetegen ünneplik a karácsonyt, attól függetlenül, hogy vallásosak-e vagy sem. Hazánkban a katolikus keresztények Jézus születésének napján a karácsonyi misén vesznek részt, melyet december 24-én éjfélkor vagy december 25-én napközben tartanak meg a templomban.

A katolikus egyház különböző felekezeteiben másként ünneplik a karácsonyt. A reformátusok például szentestén, azaz december 24-én vesznek részt istentiszteleten, majd másnap az úrvacsorát tartják meg. A katolikus családok általában december 24-én napközben böjtöt tartanak és csak este fogyasztják el a böjti vacsorát. Ezen a vacsorán a régmúlt időkben almát, diót, mézet, fokhagymát fogyasztottak, majd jöhetett a vajas bableves hús nélkül és végül a mákos guba, napjainkban már a hal, vagy töltött káposzta kerül az asztalokra. 

December 25-én következik a karácsonyi ebéd és vacsora. Ilyenkor gyűlik össze a rokonság és együtt fogyasztják el az ételeket.  Hazánkban a családi körben eltöltött vacsora ideje inkáb a szenteste, míg a nyugat-európai országokban ez a  december 25-ei alkalom.

0 hozzászólás

Join

Work With Me